Πο Ορτέζ-Μονακό 83-85: Πρόκριση για την ομάδα του Πριγκιπάτου στους τελικούς

Η Μονακό νίκησε εκτός έδρας την Πο Ορτέζ με 85-83 και έκανε το 2-1 στην σειρά, με αποτέλεσμσ να προκριθεί στους τελικούς του Γαλλικού πρωταθλήματος, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Βιλερμπάν.

Η Πο Ορτέζ ήταν καλύτερη στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-20). Η Μονακό ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-13, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-40).

Η ομάδα από το Πριγκιπάτο πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 23-15, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-55). Η Πο Ορτέζ πίεσε και προσπάθησε να μειώσει, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 28-17, με την Μονακό να διατηρεί το προβάδισμα της και να νικάει εκτός έδρας με 85-83.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Τζέιμς και Τόμας με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Πο Ορτέζ ξεχώρισαν οι Τζέφερσον και Μπίμπινς με 34 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-20, 40-45, 55-68, 83-85