Γιόναβος-Ζαλγκίρις 75-80: Διπλό για τους πράσινους με υπογραφή των Ντίμσα και Ουλανόβας

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εκτός έδρας την Γιόναβος με 80-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 8-3.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-36). Η Γιόναβος πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-13, προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-56). Η Ζαλγκίρις Κάουνας βρήκε απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-17, προσπέρασε και κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας με 80-75.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας διακρίθηκαν οι Ντίμσα και Ουλανόβας με 17 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Γιόναβος ξεχώρισαν οι Μπιτσκάουσκις και Σέσκους με 17 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-23, 36-43, 58-56, 75-80