Χάποελ Μπερ Σεβα-Μακάμπι Τ.Α. 58-91: Καταιγιστική η ομάδα του λαού πήρε το διπλό

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ νίκησε εκτός έδρας την Χάποελ Μπερ Σεβά με 91-58 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-5.

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ είχε τον πρώτο λόγο από την αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-12). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-27).

Η "ομάδα του λαού" κράτησε την απόσταση της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-46). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 32-12 και κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Χάποελ Μπερ Σέβα με 91-58.

Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ διακρίθηκαν οι Ζιβ και Ντιμπαρτολομέο με 19 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Χάποελ Μπερ Σεβα ξεχώρισαν οι Μουρ (10ρ. και μία ασίστ) και Γουίτινγκτον με 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 12-19, 27-36, 46-59, 58-91