Μονακό-Πο Ορτέζ 83-77: Φορτσάτος Τζέιμς έδειξε τον δρόμο για την νίκη στους Μονεγάσκους

H Mονακό επικράτησε εντός έδρας την Πο Ορτέζ με 83-77 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 6-10.

Η Μονακό είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα παρά την πίεση της Πο Ορτεζ και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-42). Αν και οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Πριγκιπάτου διατήρησε την διαφορά της και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-58). Το ματς ήταν σε χαμηλά επίπεδα στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο 36' λεπτό (77-77). Η Μονακό ήταν πιο αποτελεσματική στα τελευταία τέσσερα λεπτά και νίκησε εντός έδρας την Πο Ορτέζ με 83-77.

Υπενθυμίζουμε ότι οι Μονεγάσκοι θα αντμετωπίσουν εντός έδρας τον Ολυμπιακό, την Τρίτη (10/1, 20:00), για την 18η αγωνιστική της Euroleague.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Τζέιμς και Χολ με 22 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Πο Ορτέζ ξεχώρισαν οι Τσικόκο και Ονιαγκουέ με 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 25-20, 45-42, 61-58, 83-77