Μετροπολιτανς-Βιλερμπάν 84-83: Ο Γουεμπανιαμά πλήγωσε την πρώην με κάρφωμα στα 3.5''

Η Μετροπολιτάνς νίκησε εντός έδρας την Βιλερμπάν με 84-83 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-4, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έπεσαν στο 9-7.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά και η Μετροπολιτάνς ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-20). Αν και η Βιλερμπάν πήρε προβάδισμα στο 18' λεπτό (41-40), οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-41).

Η Λεβαλουά ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους στο 22' λεπτό (51-41) και είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Οι "ασπρόμαυροι" πίεσαν στα επόμενα οχτώ λεπτά και κυρίως με ένα επί μέρους σκορ 7-2, προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-64). Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα για περισσότερη ώρα στην τέταρτη περίοδο, αλλά το ματς έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά. Ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα με κάρφωμα στα 3.5'' έδωσε την νίκη στην ομάδα του επί του πρώην συλλόγου του, Βιλερμπάν με 84-83.

Από την Μετροπολιτάνς διακρίθηκαν οι Γουότερς και Γουεμπανιάμα με 28 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Βιλερμπάν ξεχώρισαν οι Πονς και Ντε Κολό με 16 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-20, 44-41, 64-65, 84-83