Χάποελ Τ.Α.-Μακάμπι Τ.Α. 96-95: Ήττα στο ντέρμπι κορυφής για την ομάδα του Κάτας πριν το ΣΕΦ

Η Χάποελ Τελ Αβιβ νίκησε εντός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 96-95 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 11-3. Η "ομάδα του λαού" θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό, την Παρασκευή (27/1), για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Η Χάποελ Τελ Αβιβ είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Η Μακάμπι Τελ Αβιβ ανέτρεψε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-22, προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-46).

Η ομάδα του κόουτς Όντεντ Κάτας είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-69). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο και υπήρχαν συχνά αλλαγές στο σκορ, με την Χάποελ Τελ Αβιβ να είναι πιο αποτελεσματική, για αυτό και νίκησε εντός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 96-95.

Από την Χάποελ Τελ Αβιβ διακρίθηκε ο Μπράουν με 32 πόντους. Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ ξεχώρισαν οι Μπόλντγουιν και Άνταμς με 29 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 24-19, 46-48, 69-72, 96-95