Νες Ζιόνα-Μακάμπι Τελ Αβίβ 84-91: Ίδρωσαν αλλά νίκησαν οι κίτρινοι

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ νίκησε εκτός έδρας την Νες Ζιόνα με 91-84 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-3, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 9-10.

Πιο δυναμική αρχή για την Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία είχε το πάνω χέρι και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-21). Η Νες Ζιόνα είχε ένα επί μέρους σκορ 21-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο και παρότι οι "κίτρινοι-μπλε" είχαν τον πρώτο λόγο, κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-42).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα του Όντεντ Κάτας να έχει έξι πόντους διαφορά στο 25' λεπτό (59-53), αλλά οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 13-4 στα επόμενα πέντε λεπτά, προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-63). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με την Μακάμπι Τελ Αβίβ με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 28-18 και κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας την Νες Ζιόνα με 91-84.

Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ διακρίθηκαν οι Κοέν και Σόρκιν με 23 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Νες Ζιόνα ξεχώρισε ο Μπέι με 19 πόντους, με τους Μπουχάναν και Κούπερ (7ρ. και 16 ασίστ) να σκοράρουν από 18 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 21-27, 42-42, 66-63, 84-91