Μπασκόνια-Γκραν Κανάρια 101-97: Με 26αρα του Χάουαρντ επικράτησαν οι Βάσκοι στην παράταση

Η Μπασκόνια νίκησε εντός έδρας την Γκραν Κανάρια με 101-97 στην παράταση και ανέβηκε στο 26-5, ενώ οι "νησιώτες" έπεσαν στο 18-13.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Γκραν Κανάρια να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Αν και οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με έξι πόντους σε τρεις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν διαφορά έξι πόντων στο 17' λεπτό (41-35). Οι Βάσκοι βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-43).

Οι "νησιώτες" είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-73). Αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις και ισοφάρισε σε 91-91 με πόντους του Χάουαρντ, το οποίο ήταν το σκορ της κανονικής περιόδου. Η Μπασκόνια ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησε εντός έδρας την Γκραν Κανάρια με 101-97.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Χάουαρντ και Κοστέλο με 26 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Γκραν Κανάρια ξεχώρισαν οι Μπρουσίνο και Ίνγκλις με 18 και 16 πόντους.