Ισπανία, Ρεάλ – Μπαρτσελόνα 82-93: Κούπα με… σκούπα

Με τον Γιαν Βέσελι να κάνει… σμπαράλια κάθε αμυντικό πλάνο της Ρεάλ στην 4η περίοδο, η Μπαρτσελόνα πέρασε από την Μαδρίτη με 93-82, έκανε το 3-0 στην σειρά των τελικών  και με «σκούπα» έφτασε στην κατάκτηση του τίτλου της ACB για 20η φορά στην ιστορία της.

Το παιχνίδι κρεμόταν από την… κόψη του ξυραφιού για 30’, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Στην τέταρτη περίοδο, όμως, ο Γιοκουμπάιτις έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +6 (66-72), για να αναλάβει δράση ο Βέσελι, που με συνεχόμενα καλάθια έγραψε το 72-79 στο 34’. Η Ρεάλ προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, μείωσε με τους Μούσα και Σέρχιο Ροντρίγκεθ σε 80-85 στο 38’, όμως το γκολ – φάουλ του Μίροτιτς για το 80-90… κλείδωσε το πρωτάθλημα για την Μπαρτσελόνα, που με το υπέρ της 93-82, έκανε το 3-0 στην σειρά.

19 πόντοι ήταν ο απολογισμός του εκπληκτικού Βέσελι, ενώ ο Μίροτιτς, που αναδείχθηκε MVP των τελικών, στο πιθανότατα τελευταίο του παιχνίδι με την μπλαουγκράνα φανέλα, είχε 14 πόντους, πέντε ριμπάουντ και δύο ασίστ, για μία Μπαρτσελόνα, που τελείωσε το ματς με 11/22 τρίποντα.

Για την Ρεάλ, ο Ταβάρες είχε 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Κοζέρ να έχει 11 πόντους, όμως όλους στο α’ μέρος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 41-38, 66-67, 82-93