Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μαδρίτης 80-90: Στον τελικό του ισπανικού σούπερ καπ οι μερένγχες

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε την Μπαρτσελόνα με 90-80 και προκρίθηκε στον τελικό του ισπανικού σούπερ καπ.

Οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους σερί στην αρχή του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-22). Αν και οι μπλαουγκράνα πήραν προβάδισμα με επτά πόντους στο 14' λεπτό (32-25), οι μερέγχες ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-40).

Η ομάδα του κόουτς Τσους Ματέο ανέβασε ταχύτητα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-59). Η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Μπαρτσελόνα με 90-80, για αυτό και πήρε την πρόκριση  στον τελικό του ισπανικού σούπερ καπ.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Μούσα (4 ριμπάουντ και 1 ασίστ) και Καμπάτσο (1 ριμπάουντ και 5 ασίστ) με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Λαπροβίτολα (4 ασίστ) και Σατοράνσκι (4 ριμπάουντ και 4 ασίστ) μ 27 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-22, 40-42, 59-67, 80-90