Μπασκόνια-Μπαρτσελόνα 82-71: Με κορυφαίο τον Γκεντράιτις νίκησαν οι «πρωταθλητές»

Η Μπασκόνια υπερασπίστηκε την έδρα της κόντρα στην Μπαρτσελόνα, νικώντας τους μπλαουγκράνα με 82-71, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Αν και η Μπασκόνια ήταν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο (23-20), η Μπαρτσελόνα πήρε το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (40-39). Με ένα επί μέρους 31-18 στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ και πήραν διαφορά δώδεκα πόντων (70-58). Η Μπασκόνια διατήρησε την διαφορά και νίκησε την Μπαρτσελόνα με 82-71, ανεβάζοντας το ρεκόρ της  στο 3-1, με τους Βάσκους να μένουν στο 4-2.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Γκιεντράιτις και Πολονάρα με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Ερτέλ και Ντέιβις με 15 και 10 πόντους.

Περίοδοι: 23-20, 39-40, 70-58, 82-71