Βαλένθια – Μούρθια 89-78: Οι «νυχτερίδες» νίκησαν τον Φράνκαμπ

Η Βαλένθια έκανε το καθήκον της και νίκησε την Μούρθια με 89-78, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 8-6 και την όγδοη θέση, με την ομάδα της Νοτιοανατολικής Ισπανίας να πέφτει στο 7-7 και την 10η θέση.

Η Μούρθια μπήκε δυνατά στον αγώνα και είχε οχτώ πόντους προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-14). Αν και η Βαλένθια μείωσε, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν καλύτερα το σκορ και παρέμειναν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (43-42).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την Μούρθια να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι "νυχτερίδες" όμως είχαν το momentum, έπαιξαν πιο αποτελεσματικά και με ένα επί μέρους σκορ 29-16 νίκησαν την Μούρθια με 89-78.

Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Βαν Ρόσομ και Κάλινιτς με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μούρθια διακρίθηκε ο πρώην παίκτης του Ρεθύμνου Κόνερ Φράνκαμπ με 21 πόντους, ενώ ο ΝτιΛέο έβαλε 11 πόντους και οι Ράντοβιτς, Μπέλλας, Ρόχας και Λίμα πέτυχαν από 9 πόντους.

Περίοδοι: 14-22, 42-43, 60-62, 89-78