Μπαρτσελόνα - Μπανταλόνα 88-74: Οι μπλαουγκράνα πήραν το ντέρμπι της Καταλονίας

Η Μπαρτσελόνα έκανε το καθήκον της και νίκησε εντός έδρας την Μπανταλόνα με 88-74, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 12-3 και την τρίτη θέση, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 9-5 και την έκτη θέση.

Η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-12). Οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 26-17 πέρασαν μπροστα με δέκα πόντου στο τέλος του ημιχρόνου (39-29).

Οι μπλαουγκράνα ανέβασαν την διαφορά μέχρι του 17 πόντους (69-52) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Μπανταλόνα να κάνει ότι μπορεί για να μειώσει την διαφορά, αλλά να βρίσκεται 16 πόντους πίσω στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-56).

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Μπαρτσελόνα να είναι μπροστά και με 23 πόντους (82-59), αλλά τελικά την Μπανταλόνα στο ντέρμπι της Καταλονίας με 14 πόντους (88-74).

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Χάνγκα και Καλάθης με 18 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπανταλόνα διακρίθηκε ο Λόπεζ-Αροστέγκι με 13 πόντους.

Περίοδοι: 13-12, 39-29, 72-56, 88-74