Ρεάλ-Μπαρτσελόνα 82-87: «Άλωσε» την Μαδρίτη με εκπληκτικό Μίροτιτς

Η Μπαρτσελόνα έκανε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 87-82 και ανέβηκε στο 13-3, με την βασίλισσα να πέφτει στο 14-1.

Οι δύο εναλλάσοταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους μερένχες να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους (20-16), αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους 7-2 ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-22).

Στην δεύτερη περίοδο οι Καταλανοί είχαν το πρώτο λόγο και ανέβασαν την διαφορά μέχρι και τους πέντε πόντους (36-31), αλλά η βασίλισσα πίεζε, ισοφάρισε και υπήρχαν μικρά διαστήματα που ήταν μπροστά στο σκορ (46-42), με τους μπλαουγκράνα νε φέρνουν το ματς στα ίσα στο τέλος του ημιχρόνου (46-46).

Στο δεύτερο μέρος πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν το πρώτο λόγο, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να βρεθεί μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-64).

Οι μπλαουγκράνα με ένα επί μέρους σκορ 20-13 (19') στην τέταρτη περίοδο, ξέφυγαν και διαχειρίστηκαν καλύτερα το προβάδισμα, με αποτέλεσμα να νικήσουν εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με , αναγκάζοντας την βασίλισσα στην πρώτη της φετινή ήττα στο Ισπανικό πρωτάθλημα.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Γιούλ και Ντεκ με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν ο Μίροτιτς με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Κούριτς με 14 πόντους.

Ο Καλάθης σκόραρε εφτά πόντους, είχε τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ.

Περίοδοι: 22-23, 46-46, 65-64, 82-87