Ρεάλ - Γκραν Κανάρια 81-80: Τα...χρειάστηκε αλλά παρέμεινε πρώτη η βασίλισσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Γκραν Κανάρια με 81-80 και ανέβηκε στο 18-1 και την πρώτη θέση, με την ομάδα από τα Κανάρια νησιά να πέφτει στο 7-14 και την 14η θέση.

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα στα πρώτα λεπτά, με την Ρεάλ Μαδρίτης να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-15). Αν και η Γκραν Κανάρια πήρε τρεις φορές το προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο, οι μερένχες είχαν τον απόλυτο έλεγχο και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να είναι με έξι πόντους μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου (41-35).

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και παρότι έδειξαν σημάδια κόπωσης, νίκησε την Γκραν Κανάρια με 81-80.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Ρούντι Φερνάντες και Κοζέρ με 15 πόντους έκαστος, ενώ από την Γκραν Κανάρια διακρίθηκαν οι Κοστέλο και Οκόγιε με 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 41-35, 63-57, 81-80