Ρεάλ Μαδρίτης-Μούρθια 98-87: Νίκη για την βασίλισσα παρά την «20άρα» του Φρανκάμπ

Η Ρεάλ Μαδρίτης χάρη σε μια καθοριστική τρίτη περίοδο, κατάφερε να νικήσει την Μούρθια με 98-87, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 19-1 και την πρώτη θέση, με την Ισπανική ομάδα να πέφτει στο 8-12 και την 11η θέση.

Η Μούρθια μπήκε δυνατά στον αγώνα και είχε τον απόλυτο έλεγχο στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα να έχει προβάδισμα οχτώ πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-24). Αν και η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε μόνο μια φορά στο πρώτο μέρος (35-35), πίεζε συνεχώς και έβαζε δύσκολα στην Μούρθια, η οποία ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-47).

Οι μερένγχες πάτησαν το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 26-9 και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να είναι 14 πόντους μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-60). Η Ρεάλ Μαδρίτης έπαιξε αποτελεσματικά στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να νικήσει την Μούρθια με 98-87.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν ο Ταβάρες με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Γιουλ με 14 πόντους, ενώ από την Μούρθια διακρίθηκαν οι Ράντοβιτς και Φρανκάμπ με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 24-32, 47-51, 74-60, 98-87