Μούρθια - Μπασκόνια 92-87: Έχει βρει το... κλειδί

Η Μούρθια επικράτησε στην παράταση με 92-87 της Μπασκόνια και πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της απέναντι στους Βάσκους στην φετινή ACB.

Η Μπασκόνια απέκτησε στο ξεκίνημα διαφορά 8 πόντων (8-16, 6') και κράτησε τα ηνία μέχρι και το 18' του αγώνα (34-36). Η Μούρθια από τη μεριά της πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα επιμέρους 10-4 βρέθηκε σε θέση οδηγού στο τέλος του πρώτου μισού (44-40, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, ωστόσο οι Βάσκοι βρήκαν τις λύσεις και πήραν εκ νέου το προβάδισμα (62-63, 30'). Όπως ήταν λογικό με βάση την εικόνα του αγώνα, το τελευταίο μέρος εξελίχθηκε σε... θρίλερ. Με το σκορ στο 78-76, 42'' πριν το φινάλε, ο Γκιεντράιτις έκανε το 78-78 και έστειλε το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Μούρθια είχε τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 92-87.

Από τους νικητές που ανέβηκαν στο 11-17, ξεχώρισε ο Ντέιβις με 29 πόντους, ενώ ο Τέιλορ μέτρησε 21 πόντους και 9 ασίστ.

Από τους Βάσκους που υποχώρησαν στο 21-8, διακρίθηκε ο Γκιεντράιτις με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 44-40, 62-63, 78-78 (κ.α), 92-87 (παρ.)