Χιπουθκόα-Μπασκόνια 63-81: Υποβιβάστηκε η ομάδα από το Σαν Σεμπάστιαν

Η Μπασκόνια νίκησε εκτός έδρας την Χιπουθκόα με 81-63, με αποτέλεσμα η ομάδα από το Σαν Σεμπάστιαν να υποβιβαστεί και την επόμενη σεζόν, θα παίζει στην δεύτερη κατηγορία του Ισπανικού πρωταθήματος.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με είκοσι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-9). Η Χιπουθκόα αντέδρασε στην δεύτερη περίοδο κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 23-9, αλλά οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-32).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, το σκορ κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα έντεκα πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-41). Η Μπασκόνια διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εκτός έδρας την Χιπουθκόα με 81-63.

Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Πολονάρα και Γκιεντράιτις με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Χιπουθκόα διακρίθηκαν οι Οκούο και Ντι με 14 και 13 πόντους.

Περίοδοι: 9-29, 32-38, 41-52, 63-81