Μπαρτσελόνα-Μπανταλόνα 94-73: Με 6/6 τρίποντα ο Κούριτς την έστειλε στα ημιτελικά της ACB

Mε κορυφαίο τον Κούριτς, η Μπαρτσελόνα νίκησε την Μπανταλόνα με 94-73, κάνοντας το 2-1 στην σειρά και για αυτό πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε πιο δυναμικά στα πρώτα λεπτά, με την Μπανταλόνα να πιέζει, αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-21). Αν και η Μπανταλόνα μείωσε στον ένα πόντο (32-31), οι μπλαουγκράνα διαχειρίστηκαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-38).

Η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 37-14, κατάφερε να προηγηθεί με 30 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (37-14). Αν και η Μπανταλόνα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας με 94-73 και έκανε το 2-1 στην σειρά, με αποτέλεσμα να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά της ACB.  Οι μπλαουγκράνα εκεί θα αντιμετωπίσουν την Τενερίφη, που νίκησε με 2-0 την Μπούργος.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Κούριτς και Γκασόλ με 22 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπανταλόνα διακρίθηκαν οι Τόμιτς και Μπροντζιάνσκι με 17 και 11 πόντους.

Περίοδοι: 25-21, 45-38, 82-52, 94-73