Ρεάλ-Βαλένθια 81-70: Μια ανάσα από τα τελικά του Ισπανικού πρωταθλήματος η βασίλισσα

H Ρεάλ Μαδρίτης υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Βαλένθια με 81-70, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε πιο δυναμικά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφεραν να προηγηθούν με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-14). Αν και η Βαλένθια μείωσε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, η βασίλισσα διατήρησε την διαφορά και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-38).

Οι μερένγχες πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους 14-8, κατάφεραν να προηγηθούν με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-46). Παρότι η Βαλένθια ήταν πολύ ανταγωνιστική και μείωσε την διαφορά, η Ρεάλ Μαδρίτης διαχειρίστηκε την κατάσταση και νίκησε με 81-70, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Κοζέρ και Ταβάρες (11ρ.) με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Λαμπειρί και Ντούμπλιεβιτς (12ρ.)  με 11 και 10 πόντους.

Περίοδοι:  25-14, 44-38, 58-46, 81-70