Ρεάλ-Μπαρτσελόνα 75-89: Με «25αρα» Χίγκινς πήρε το διπλό στην Μαδρίτη

Η Μπαρτσελόνα με μια κρίσιμη τρίτη περίοδο, έφερε...τούμπα το ματς στο δεύτερο μέρος και νίκησε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 89-75, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στην σειρά των τελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με εννιά πόντους (9-0), με την Μπαρτσελόνα να μειώνει την κατάσταση, αλλά τους μερένχες να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-15). Παρά το γεγονός ότι οι μπλαουγκράνα πίεσαν και ισοφάρισαν (32-32), η βασίλισσα είχε τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-33).

Αν και η Ρεάλ προηγήθηκε με οχτώ πόντους (41-33, 21') στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι με ένα επί μέρους σκορ 29-16 και πήρε προβάδισμα με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-52). Οι Καταλανοί παρά την πίεση της Ρεάλ Μαδρίτης, διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν εκτός έδρας με 89-75, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Χίγκινς και Ντέιβις με 25 και 13 πόντους αντίστοιχα, με τον Καλάθη να έχει 12 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 23:01 λεπτά. Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ταβάρες (11ρ.) και Κοζέρ με 16 και 12 πόντους.

Περίοδοι: 20-15, 36-33, 52-62, 75-89