Πρώτη νίκη για την Ανδόρρα, τα χρειάστηκε η Μούρθια, αλλά επικράτησε της Μπιλμπάο (vids)

Η Ανδόρρα διατήρησε την διαφορά που "έχτισε" από την πρώτη περίοδο και νίκησε την Γκραν Κανάρια με 87-71, ενώ η Μούρθια στην οποία αγωνίζεται ο Κώστας Βασιλειάδης έδωσε μάχη με την Μπιλμπάο μέχρι το τέλος του αγώνα και επικράτησε με 92-87.

Αναλυτικά:

Ανδόρρα-Γκραν Κανάρια: 87-71

Η Ανδόρρα ξεκίνησε πολύ δυνατά στον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με 18 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (35-17). Αν και η Γκραν Κανάρια μείωσε την διαφορά, με ένα επί μέρους σκορ 21-13, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-38).

ΟΙ φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 19-12, προσπέρασαν μπροστά στο σκορ (53-49, 25'). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα επόμενα λεπτά και η ομάδα από το Πριγκιπάτο βρήκε απαντήσεις και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-57). Η Ανδόρρα πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 27-14, διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας την Γκραν Κανάρια με 87-71.

Από την Ανδόρρα διακρίθηκαν οι Κρόφορντ και Γέλινεκ με 13 πόντους έκαστος, ενώ από την Γκραν Κανάρια ξεχώρισαν οι Πίστοβι και Έννις με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 35-17, 48-38, 60-57, 87-71

Δείτε τα highlights:

Μούρθια-Μπιλμπάο: 92-87

Η Μούρθια πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-14). Αν και η Μπιλμπάο μείωσε την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 21-13, η Μούρθια δεν έχασε στιγμή το προβάδισμα της και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-35).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την ομάδα από την χώρα των Βάσκων να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-59).  Ίδιο σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο, με το σκορ να ανεβαίνει σε υψηλά επίπεδα (33-27) και την Μούρθια παρά το γεγονός ότι το ματς έγινε πολύ αμφίρροπο, να διατήρει το προβάδισμα της και να νικάει εντός έδρας την Μπιλμπάο με 92-87.

Από την Μούρθια διακρίθηκαν οι Τέιλορ και Ντέιβις με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, με τον Κώστα Βασιλειάφη να έχει δύο πόντους σε 3:36 λεπτά. Από την Μπιλμπάο ξεχώρισαν οι Μπιγκότ και Γκούντελοκ με 21 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-14, 39-35, 59-60, 92-87