Βαλένθια-Μπροεγκάν 97-98: Οι νυχτερίδες έκαναν ρεκόρ πόντων σε μια περίοδο, αλλά ηττήθηκαν

Αν και έκανε ρεκόρ στην ACB με τους 47 πόντους στην τέταρτη περίοδο, η Βαλένθια ηττήθηκε από την Μπρεογκάν εντός έδρας με 98-97 και έπεσε στο 7-6, ίδιο ρεκόρ με την ομάδα από την Γαλικία.

Η Μπρεογκάν επέβαλλε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (50-36). Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με ένα επί μέρους σκορ 25-14 και προηγήθηκαν με 25 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-50). Η Βαλένθια πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με έαν επί μέρους σκορ 47-23, έκανε ένα απίστευτο comeback, αλλά η Μπρεογκάν διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας τις "νυχτερίδες" με 98-97.

Από την Μπρεογκάν διακρίθηκαν οι Μούσα (10ρ. και τέσσερις ασίστ) και Μπελ-Χάινς (6 ασίστ και 3 ριμπάουντ) με 33 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Πρέπελιτς (1ρ. και έξι ασίστ) και Χέρμανσον (3 ασίστ) με 24 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-29, 36-50, 50-75, 97-98