Μούρθια-Ρεάλ 71-80: Με υπογραφή Πουαριέ το διπλό της Βασίλισσας

Με απόντες λόγω κορονοιού-ακόμη και του προπονητή Πάμπλο Λάσο- η Ρεάλ Μαδρίτης "άλωσε" την έδρα της Μούρθια και επικράτησε με 80-71, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 13-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 8-6.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-35). Αν και η Μούρθια ήταν ανταγωνιστική και προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά στο δεύτερο μισό, η βασίλισσα παρέμεινε μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-52). Οι μερένγχες διατήρησαν το προβάδισμα τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εκτός έδρας την Μούρθια με 80-71.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Πουάριε (7ρ. και μία ασίστ) και Γουίλιαμς-Γκος (5ρ. και τρεις ασίστ) με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Μούρθια ξεχώρισε ο Τέιλορ με 16 πόντους, με τους Ντέιβις, Λίμα (8ρ. και τέσσερις ασίστ) και ΜακΦάντεν να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 17-25, 35-45, 52-59, 71-80