Μανρέσα-Ρεάλ 87-92: Με double double του Ταβάρες παραμένει στην κορυφή η Βασίλισσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Μανρέσα εκτός έδρας με 92-87 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-1, ενώ η Καταλανική ομάδα έπεσε στο 8-6.

Η Μανρέσα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-16). Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού η Ρεάλ Μαδρίτης είχε το πάνω χέρι και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-38).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-68). Παρότι η Μανρέσα είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους (80-75, 34' λεπτό).  Η Ρεάλ Μαδρίτης ομώς με ένα επί μέρους σκορ 17-7, διαχειρίστηκε πιο αποτελεσματικά την κατάσταση στα τελευταία λεπτά, προσπέρασε στο σκορ και νίκησε εκτός έδρας την Μανρέσα με 92-87.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ταβάρες (13ρ. και μία ασίστ) και Φερνάντεζ με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μανρέσα ξεχώρισε ο Τόμασον με 15 πόντους, με τους Μπάκο και Σίμα να έχουν από 13 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-16, 38-40, 68-68, 87-92