Μπέτις-Μπιλμπάο 71-88: Πέμπτη σερί νίκη για τους Βάσκους

Η Μπιλμπάο επικράτησε εκτός έδρας της Μπέτις με 88-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 8-9 (10η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 3-13 (18η θέση).

Η Μπέτις ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και κράτησε το προβάδισμα της , με αποτέλεσμα να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18).  Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-11, προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-29).

Οι Βάσκοι πέρασαν στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 33-14, προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-53). Η Μπιλμπάο ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Μπέτις εκτός έδρας με 88-71.

Από την Μπιλμπάο διακρίθηκαν οι Χάκανσον και Ντελγκάντο με 24 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπέτις ξεχώρισαν οι Μπέρτανς και Έβανς (6ρ. και οχτώ ασίστ) με 17 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-18, 39-29, 53-62, 71-88