Μπασκόνια-Μπούργος 80-69: Με double double του Κοστέλο ενόψει Παναθηναϊκού

Η Μπασκόνια νίκησε εντός έδρας την Μπούργος με 80-69 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-8 (6η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-12 (17η θέση). Οι Βάσκοι θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναικό, την Παρασκευή (28/1), για την 23η αγωνιστική της EuroLeague.

H Mπούργος ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20). Η Μπασκόνια πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 19-11, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-34).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν την Μπούργος εντός έδρας με 80-69.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Κοστέλο (10ρ.) και Γκρέιτζερ με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπούργος ξεχώρισαν οι Ρένφρο και Νοκο (8ρ/ και μία ασίστ) με 17 και 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-34, 56-52, 80-69