Ρεάλ-Μπαρτσελόνα 75-85: Το ντέρμπι βάφτηκε μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα πήρε το "El Classico" στο γήπεδο WiZing Center, επικρατώντας της Ρεάλ Μαδρίτης με 85-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-3 (2η θέση), ενώ οι μερένγχες έπεσαν στο 16-2 (1η θέση).

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους (12-7, 5' λεπτό), με την Ρεάλ Μαδρίτης να περνάει στην αντεπίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 18-6, να προσπερνάει και να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18). Οι μπλαουγκράνα πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-16, προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-40).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και είχαν το πάνω χέρι στο σκορ, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-54).  Η Ρεάλ Μαδρίτης ιδιαίτερα στην τέταρτη περίοδο προσπάθησε να βρει απαντήσεις και μείωσε στους δύο πόντους (68-66, 36' λεπτό), με την Μπαρτσελόνα να διατηρεί το προβάδισμα της και να νικάει εκτός έδρας με 85-75.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Σανλί και Κούριτς με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, με τον Νικ Καλάθη να έχει τέσσερις πόντους, δύο ριμπάουντ και πέντε ασίστ σε 15:57 λεπτά. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Ταβάρες και Γιουλ με 12 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-18, 40-42, 54-63, 75-85