Μπούργος-Τενερίφη 73-81: Εκτός έδρας νίκη για τους νησιώτες

Η Τενερίφη επικράτησε εκτός έδρας της Μπούργος με 81-73 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-7 (9η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 4-13 (17η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Τενερίφη να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-16).  Η Ισπανική ομάδα ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-31).

Οι "νησιώτες" πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-12, προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-43). Η Μπούργος μείωσε την διαφορά στην τέταρτη περίοδο με ένα δικό της επί μέρους σκορ 30-21, αλλά η Τενερίφη διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 81-73.

Από την Τενερίφη διακρίθηκαν οι Σερμαντίνι (7ρ. και μία ασίστ) και Σαλίν (2ρ. και μία ασίστ) με 23 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπούργος ξεχώρισαν οι Έντι (5ρ. και μία ασίστ) και Ντιέζ (9ρ. και δύο ασίστ) με 15 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-20, 31-39, 43-60, 73-81