Μπαρτσελόνα-Μπανταλόνα 99-86: Οι μπλαουγκράνα πήραν το ντέρμπι της Καταλονίας

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εντός έδρας της Μπανταλόνα με 99-86 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-3 (2η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 11-6 (4η θέση).

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-13).  Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-35).

Οι μπλαουγκράνα κράτησαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου την διαφορά τους και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-56). Το σκορ κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα στην τέταρτη περίοδο, με την Μπαρτσελόνα να διατηρεί το προβάδισμα της και να νικάει την Μπανταλόναμε 99-86.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Λαπροβίτολα (1ρ. και τέσσερις ασίστ) και Μίροτιτς (4ρ.) με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπανταλόνα ξεχώρισαν οι Τόμιτς (8ρ. και δύο ασίστ) και Βίβες (1ρ. και πέντε ασίστ) με 20 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-13, 40-35, 66-56, 99-86