Ρεάλ-Ανδόρρα 83-88: Το Πριγκιπάτο έδειξε τον δρόμο στον Ολυμπιακό

Η Ανδόρρα έκανε την έκπληξη και νίκησε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 88-83, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 6-12 (14η θέση), ενώ οι μερένγχες έπεσαν στο 16-3 (1η θέση), ενώ μέσα στην εβδομάδα θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, την Τετάρτη (2/2) και την Ζενίτ, την Παρασκευή (4/2).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Ρεάλ Μαδρίτης να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-18).  Η Βασίλισσα κράτησε το προβάδισμα της στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-38).

Η ομάδα από το Πριγκιπάτο βρήκε απαντήσεις και αντέδρασε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 30-20 και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-62). Η Ανδόρρα διατήρησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 88-83.

Από την Ανδόρρα διακρίθηκαν οι Μίλερ-ΜακΙντάιρ(7ρ. και οχτώ ασίστ) και Κρόφορντ (1ρ.) με 28 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Κόζερ (4ρ. και δύο ασίστ) και Ντεκ (5ρ. και μία ασίστ) με 16 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-18, 42-38,  62-68, 83-88