Ουνικάχα Μάλαγα-Ρεάλ 91-92: «Απόδραση» από την Ανδαλουσία για την Βασίλισσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας την Ουνικάχα Μάλαγα με 92-91 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 17-4 (1η θέση), ενώ οι Ανδαλουσιανοί έπεσαν στο 7-12 (13η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ρεάλ Μαδρίτης να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-23). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Ουνικάχα Μάλαγα να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-47).

Αν και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με επτά πόντους (57-50, 23' λεπτό), η βασίλισσα με ένα επί μέρους σκορ 15-5, προσπέρασε και προηγήθηκε με τρεις πόντους (65-62, 29' λεπτό), με τον Μπριθουέλα να απαντά για το 65-65 της τρίτης περιόδου. Οι μερένγχες πάτησαν το γκάζι στην τέταρτη περίοδο κι προηγήθηκαν με δέκα πόντους (83-73), με την Ουνικάχα Μάλαγα να μειώνει την διαφορά, αλλά την βασίλισσα να νικάει τελικώς με ένα πόντο (92-91).

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Κοζέ και Ερτέλ με 16 πόντους έκαστος. Από την Ουνικάχα Μάλαγα ξεχώρισαν οι Μπριθουέλα και Μπαρέιρο με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 23-25, 49-47, 65-65, 91-92