Μπούργος-Ρεάλ 70-85: Διπλό με υπογραφή του Γιαμπουσέλε

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας την Μπούργος με 85-70 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 18-5 (1η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 7-15 (17η θέση).

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-14). Οι μερένγχες "έχτισαν" μια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-30).

Η βασίλισσα είχε διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-47). Η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε την διαφορά σε διψήφιο ποσοστό και νίκησε την Μπούργος με 85-70.

Από την Ρεάλ διακρίθηκαν οι Γιαμπουσέλε και Αμπάλντε με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπούργος ξεχώρισαν οι Έντι και Νόκο με 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 14-22, 30-41, 47-63, 70-85