Μπιλμπάο-Μπασκόνια 62-90: Πήρε το ντέρμπι με το καλημέρα η ομάδα της Βιτόρια

Η Μπασκόνια πήρε το ντέρμπι της χώρας των Βάσκων, νικώντας εκτός έδρας την Μπιλμπάο με 90-62 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 14-11 (7η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 11-12 (11η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Μπασκόνια να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-19). Η ομάδα από την Βιτόρια πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 31-11, προηγήθηκε με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-30).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-17, προηγήθηκαν με 29 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-48). Η Μπασκόνια διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μπιλμπάο με 90-62.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Φοντέκιο και Κοστέλο (12ρ.) με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπιλμπάο ξεχώρισαν οι Γκούντελοκ και Ντελγκάντο με 21 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-20, 30-51, 48-77, 62-90