Μπιλμπάο-Βαλένθια 84-78: Ήττα για τις «νυχτερίδες» στο ντεμπούτο του Χάνλαν

Η Μπιλμπάο νίκησε εντός έδρας την Βαλένθια με 84-78 και ανέβασε το ρεκορ της στο 12-15 (11η θέση), ενώ οι "νυχτερίδες" έπεσαν στο 18-9 (3η θέση).

Η Μπιλμπάο άρχισε καλύτερα στον αγώνα και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-13). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-18, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-31).

Οι "νυχτερίδες" πίεσαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και έκαναν ένα επί μέρους σκορ 27-13, με την ομάδα από την χώρα των Βάσκων να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-58). H Μπιλμπάο διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Βαλένθια με 84-78.

Από την Μπιλμπάο διακρίθηκε ο Ίνγκλις με 19 πόντους, με τους Ντελγκάδο (11ρ. και μία ασίστ) και Γκούντελοκ (3ρ. και μία ασίστ) να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Βαλένθια ξεχώρισε ο Ντούμπλιεβιτς με 16 πόντους, με τους Χέρμανσον, Λόπεζ-Αροστέγκι και Πουέρτο να σκοράρουν από έντεκα πόντους., με τον Ολιβιέ Χάνλαν στο ντεμπούτο του να έχει έξι πόντους, ένα ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 15:42 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 19-13, 46-31, 59-58, 84-78