Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 108-97: Οι μπλαουγκράνα πήραν το ντέρμπι στην παράταση

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 108-97 στην παράταση και ανέβασε το ρεκόρ της στο 22-5 (1η θέση), ενώ οι μερένγχες έπεσαν στο 19-8 (2η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή, με την Μπαρτσελόνα να έχει τον πρώτο λόγο και να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-23). Πολλές εναλλάγες στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Ρεάλ να προηγείται με δύο πόντους (36-34, 15' λεπτό), αλλά την Μπαρτσελόνα κυρίως με τον Λαπροβίτολα να βρίσκει απαντήσεις και να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-46).

Οι γηπεδούχοι κυρίως με τους Σμιτς και Μίροτιτς κράτησαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-65). Οι μερένγχες όμως έβγαλαν αντίδραση και πέρασαν στην αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, με τους Καταλανούς να είναι κοντά και με την βολή του Σανλί για το 89-89 και το άστοχο τρίποντο του Γιουλ, να έχουμε ισοπαλία στο τέλος της τέταρτης περιόδου και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Η Μπαρτσελόνα ήταν πιο αποτελεσματική στο έξτρα πεντάλεπτο και πήρε διαφορά κυρίως με ενα τρίποντο του Σανλί και ένα του Χέις, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 19-8 και νίκησε εντός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 108-97.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Λαπροβίτολα και Σμιτς με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισε ο Ντεκ με 17 πόντους, με τους Πουαριέ και Ταβάρες να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 27-23, 51-46, 71-65, 89-89 (τέλος της τέταρτης περιοδου), 108-97