Μπαρτσελόνα-Τενερίφη 69-65: Επιστροφή στις νίκες για τους μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Τενερίφη με 69-65 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 23-7 (1η θέση), ενώ οι "νησιώτες" έπεσαν στο 19-11 (5η θέση).

Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Μπαρτσελόνα με ένα επί μέρους σκορ 8-2, να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (12-11). Αν και οι μπλαουγκράνα πήραν προβάδισμα με εφτά πόντους (18-11, 14' λεπτό), η Τενερίδη με δέκα σερί πόντους, προηγήθηκε με τρεις πόντους (21-18, 17' λεπτό). Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι στα επόμενα λεπτά και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (27-26).

Αυτήν την φορά, οι γηπεδούχοι έκαναν δέκα σερί πόντους και πήραν προβάδισμα με οχτώ πόντους (45-37, 28' λεπτό). Οι "νησιώτες" προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά, με τους μπλαουγκράνα να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (47-45).  Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Τενερίφη εντός έδρας με 69-65.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκε ο Ντέιβιτς με 13 πόντους, με τους Κούριτς και Λαπροβίτολα να έχουν από δέκα πόντους έκαστος. Ο Καλάθης είχε πέντε πόντους, πέντε ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 24:35 λεπτά. Από την Τενερίφη ξεχώρισαν οι Σερμαντίνι και Φιτιπάλντο με 27 και δέκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα:  12-11, 26-27, 47-45, 69-65