Μπασκόνια-Μανρέσα 107-85: Με «25αρα» του Μπόλντγουιν

Η Μπασκόνια επικράτησε εντός έδρας της Μανρέσα με 107-85 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 17-13 (7η θέση), ενώ η Καταλανική ομάδα έπεσε στο 19-11 (6η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Μπασκόνια να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-21). Αν και οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μανρέσα με πέντε σερί πόντους, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (48-47).

Η ομάδα από την Βιτόρια φόρτσαρε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-15, προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-63). Η Μπασκόνια ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μανρέσα με 107-85.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Μπόλντγουιν (5ρ. και εννέα ασίστ) και Πέτερς (5ρ. και δύο ασίστ) με 25 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Μανρέσα ξεχώρισαν οι Τόμασον (8 ασίστ) και Μαγιέ (6ρ.) με 24 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-21, 47-48, 77-63, 107-85