Ρεάλ-Μπανταλόνα 99-89: Με καθοριστικούς Χάνγκα και Γιαμπουσέλε

Η Ρεάλ Μαδρίτης υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Μπανταλόνα με 99-89, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 22-9 (2η θέση), ενώ η Καταλανική ομάδα έπεσε στο 20-11 (5η θέση).

Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-23). Αν και οι μερένγχες πήραν προβάδισμα με 13 πόντους (40-27, 14' λεπτό), η Μπανταλόνα κατάφερε να ισοφαρίσει (42-42, 17' λεπτό). Οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (47-46).

Η Βασίλισσα ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-69). Η Μπανταλόνα ισοφάρισε στο 35' λεπτό (83-83), αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης είχε λύσεις και νίκησε εντός έδρας με 99-89.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Χάνγκα και Γιαμπουσέλε με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπανταλόνα διακρίθηκαν οι Τόμιτς και Ρίμπας με 25 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 29-23, 47-43, 76-69, 99-89