Ρεάλ-Μούρθια 90-69: Άνετη επικράτηση για την βασίλισσα με υπογραφή Ταβάρες και Κοζέρ

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εντός έδρας την Μούρθια με 90-69 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 24-9 (2η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 16-17 (9η θέση).

Παρά την μεγάλη πίεση της Ρεάλ Μαδρίτης, η Μούρθια είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-19). Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την βασίλισσα να ανεβάζει ρυθμό και με οχτώ σερί πόντους, να προσπερνάει στο σκορ και να έχει προβάδισμα με έξι πόντους (35-29, 15' λεπτό). Οι μπλάνκος συνέχισαν δυναμικά και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-37).

Οι μερένγχες ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-12, προηγήθηκαν με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (27-12). Η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Μούρθια εντός έδρας με 90-69.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ταβάρες και Κοζέρ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μούρθια ξεχώρισε ο Γουέμπ με δώδεκα πόντους, με τους Ράντοβιτς και Τέιλορ με δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-21, 41-37, 68-49, 90-69