Ρεάλ-Μανρέσα 93-76: Με Γαλλικό αέρα οι μερένγχες έκαναν το 1-0 στα προημιτελικά

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εντός έδρας την Μανρέσα με 93-76, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στην σειρά των προημιτελικών στα playoffs του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-14). Η βασίλισσα συνέχισε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 27-15, προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-29).

Οι μερένγχες ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-49). Η Μανρέσα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, με την Ρεάλ να κρατάει την διαφορά και να νικάει εντός έδρας με 93-76.

Από την Ρεάλ διακρίθηκαν οι Κοζέρ και Γιαμπουσέλε με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα, με τους Γιουλ και Πουαριέ να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Μανρέσα ξεχώρισαν οι Φρανσίσκο και Τόμασον με δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-14, 48-29, 71-49, 93-76