Μπασκόνια-Βαλένθια 82-89: Με υπογραφή του Ριβέρο έγινε το 1-1

Η Βαλένθια νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνια με 89-82 και έκανε το 1-1 στην σειρά των προημιτελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μπασκόνια είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20). Η Βαλένθια φόρτσαρε στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-41).

Οι "νυχτερίδες" συνέχισαν δυνατά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-59). Η Βαλένθια διατήρησε στην τέταρτη περίοδο, την διαφορά ασφαλείας που δημιούργησε και νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνια με 89-82, κάνοντας το 1-1 στην σειρά των προημιτελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Από την Βαλένθια διακρίθηκαν οι Ριβέρο και Χέρμανσον με 27 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Πέτερς και Φοντέκιο με 18 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-20, 41-46, 59-67, 82-89