Μανρέσα-Ρεάλ 74-83: Σκούπισαν οι μερένγχες και πέρασαν στα ημιτελικά

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας την Μανρέσα με 83-74 και έκανε το 2-0 στην σειρά, με αποτέλεσμα να προκριθεί στα ημιτελικά του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Πολλές οι εναλλαγές στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Ρεάλ να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-21). Η Μανρέσα έδειξε ανταγωνιστική στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους μερένγχες να διατηρούν το προβάδισμα τους και να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-39).

Η βασίλισσα ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-53). Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μανρέσα με 83-74.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Γιαμπουσελέ και Ντεκ εμ 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μανρέσα ξεχώρισαν οι Μπάκο (11ρ.) και Τόμασον με 16 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα:  21-25, 39-41, 53-59, 73-84