Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 71-69: Οι μπλαουγκράνα πήραν την ματσάρα και έκαναν το 1-1

Ματσάρα έγινε στο Παλάου Μπλαουγκράνα, με την Μπαρτσελόνα και την Ρεάλ Μαδρίτης να κάνουν ένα σπουδαίο αγώνα, με τους μπλαουγκράνα να επικρατούν εντός έδρας με 71-69 και να κάνουν το 1-1 στην σειρά των τελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Ένα 8-0 έδωσε ώθηση και προβάδισμα στην Ρεάλ, με την Μπαρτσελόνα να κάνει ένα επί μέρους σκορ 13-9 στα επόμενα λεπτά, αλλά οι μπλάνκος ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-13). Οι μπλαουγκράνα έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο και προσπέρασε σε δύο περιπτώσεις, με τους μερένγχες να βρίσκουν απαντήσεις, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (32-32).

Παιχνίδι ντέρμπι έγινε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Η βασίλισσα είχε τον πρώτο λόγο, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-54). Μεγάλη μάχη στην τέταρτη περίοδο, με την κάθε κατοχή να έχει μεγάλη αξία. Με 2/2 βολές ο Κόρι Χίγκινς για την Μπαρτσελόνα, στα 27.5'' έκανε το 71-69, το οποίο ήταν το τελικό σκορ του αγώνα, αφού ο Φαμπιάν Κοζέρ για την Ρεάλ, έχασε το περιφερειακό σουτ και δεν κατάφερε να ανατρέψει τις καταστάσεις.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Μίροτιτς και Χίγκινς με 26 και δέκα πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Γιαμπουσέλε (11ρ.) και Ταβάρες με 16 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-17, 32-32, 56-54, 71-69