Ρεάλ-Μπαρτσελόνα 81-66: Πήραν προβάδισμα οι Μαδριλένοι με 2-1 στην σειρά

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 81-66 και έκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Ρεάλ να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Αν και η Μπαρτσελόνα πίεσε και κράτησε χαμηλά την απόσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-39).

Οι μερένγχες πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 20-14, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-53). Η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό πόντων στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 81-66 και έκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Ντεκ και Κοζέρ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Κούριτς και Καλάθης με 15 και δέκα πόντους.

Δεκάλεπτα:  21-16, 46-39, 66-53, 81-66