Μπέτις-Ρεάλ Μαδρίτης 69-100: Πρόκριση στον τελικό για τους μερένγχες με υπογραφή Μούσα και Ντεκ

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ρεάλ Μπέτις στην οποία αγωνίζεται ο Γιώργος Τσαλμπούρης με 100-69 και προκρίθηκε στον τελικό του Ισπανικού Σούπερ Καπ.

Το ισπανικό σούπερ καπ φιλοξενείται φέτος στην Σεβίλλη και για αυτό η Μπέτις έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα στην αρχή του αγώνα, αφού είχε τον κόσμο με το πλευρό της. Η Ρεάλ Μαδρίτης με ένα επί μέρους σκορ 10-5, ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-21). Οι μερένγχες είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και επέβαλλαν τον ρυθμό τους στον αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-35).

Το σημείο που ξέφυγε η διαφορά ήταν η τρίτη περίοδος, με τους μπλάνκος να πατούν το γκάζι και με ένα επί μέρους σκορ 26-13, προηγήθηκαν με 20 πόντους στο 30' λεπτό (68-48). Η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό πόντων και πάνω από το +20 στην τέταρτη περίοδο και για αυτό νίκησε την Μπέτις με 100-69 και προκρίθηκε στον τελικό του Ισπανικού Σούπερ Καπ.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι  Μούσα και Ντεκ με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπέτις ξεχώρισαν οι Τζόνσον και Έβανς με 14 και δώδεκα πόντους, με τον Τσαλμπούρη να έχει δέκα πόντους και δύο ριμπάουντ σε 16:57 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 21-25, 35-42, 48-68, 69-100