Ρεάλ-Μπαρτσελόνα 78-87: Απόδραση για τους μπλαουγκράνα με υπογραφή του Λαπροβίτολα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης και πήρε το ελ κλάσικο, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 11-3.

Η Μπαρτσελόνα είχε τον πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-26). Αν και οι μπλαουγκράνα πήραν προβάδισμα με επτά πόντους στο 13' λεπτό (37-30), η Ρεάλ Μαδρίτης με ένα επί μέρους σκορ 18-14, προσπέρασε και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-42). Ο Γιουλ με ένα μανταρίνι ιδιαίτερα έκανε buzzer beater και έστειλε τους μερένγχες με το προβάδισμα στα αποδυτήρια για το τέλος του ημιχρόνου.

Η καταλανική ομάδα βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 20-13 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-57). Παρά την πίεση της Ρεάλ Μαδρίτης στην τέταρτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 87-78.

Από την Μπαρτσελονα διακρίθηκαν οι Λαπροβίτολα και Χίγκινς με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισε ο Ταβάρες με 19 πόντους, έντεκα ριμπάουντ και μία ασίστ, ενώ από ο Μούσα και ο Γιαμπουσέλε έβαλε από 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 26-28, 44-42. 57-62, 78-87