Μπαρτσελόνα-Βαλένθια 81-75: Με ανατροπή και με κορυφαίο Λαπροβίτολα επικράτησαν οι μπλαουγκράνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εντός έδρας την Βαλένθια με 81-75 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-3, ενώ οι "νυχτερίδες" έπεσαν στο 9-10. Η Βαλένθια θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναικό, την Παρασκευή (10/2) εκτός έδρας, ενώ η Μπαρτσελόνα θα παίξει εκτός έδρας με την Βίρτους Μπολόνια, την Πέμπτη (9/2).

Σαρωτική η Βαλένθια στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-14). Οι "νυχτερίδες" ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-32).

Οι μπλαουγκράνα έβγαλαν αντίδραση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-16 και μείωσαν την διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-57). Η Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 24-16, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Βαλένθια με 81-75.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκε ο Λαπροβίτολα με 19 πόντους, με τους Γιουκουμπάιτις και Μίροτιτς να βάζουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Βαλένθια ξεχώρισαν οι Ριβέρο και Αλεξάντερ με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 14-24, 32-43, 57-59, 81-75