Μπαρτσελόνα-Μανρέσα 93-72: Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τους μπλαουγκράνα

Μετά από τις ήττες από την Σαραγόσα, τον Ολυμπιακό και την Φενέρμπαχτσε, η Μπαρτσελόνα επικράτησε εντός έδρας την Μανρέσα με 93-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 18-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-17.

Η Μπαρτσελόνα ήταν σαρωτική στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-18). Οι μπλαουγκράνα ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 24-11, προηγήθηκαν με 27 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-29).

Η καταλανική ομάδα κράτησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 28 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-49). Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μανρέσα με 93-72.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Σατοράνσκι και Γιοκουμπάιτις με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Μανρέσα ξεχώρισαν οι Βαζίνσκι και Βάουλετ με 12 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 32-18, 56-29, 77-49, 93-72