Ουνικάχα-Μπαρτσελόνα 81-86: Οι μπλαουγκράνα πήραν ρεβάνς για το Κόπα ντελ Ρέι

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εκτός έδρας την Ουνικάχα Μάλαγα με 86-81 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 19-4, ενώ οι "πράσινοι" έπεσαν στο 14-9. Οι Ανδαλουσιανοί θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ για την φάση των 16 του BCL, την Τρίτη (21/3), ενώ η καταλανική ομάδα θα αγωνιστεί κόντρα στον Παναθηναικό, την Πέμπτη (23/3).

Η Ουνικάχα Μάλαγα είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-16). Η Μπαρτσελόνα μείωσε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με ένα επί μέρους σκορ 19-15, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-35).

Οι μπλαουγκράνα ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-18, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-57). Η Μπαρτσελόνα είχε τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Ουνικάχα Μάλαγα με 86-81.

Από την Μπαρτσελόνα διακρίθηκαν οι Λαπροβίτολα και Σατοράνσκι με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Ουνικάχα Μάλαγα ξεχώρισαν οι Πέρι και Καλινόσκι με 14 και 11 πόντους.

Δεκάλεπτα:  24-16, 39-35, 57-61, 81-86